top of page

Piesze wędrówki

W Dolinie Koni i okolicy znajduje się wiele pięknych tras, które czakają na to żeby je eksplorować. Każdy miłośnik pieszych wędrówek znajdzie coś dla siebie. Oprócz chodzenia wytyczonymi szlakami, można również spakować plecak i ruszyć przed siebie odkrywając niekończące się tereny zielonych łąk i  gęstych lasów.

 

Przykładowe szlaki, które znajdziesz w Dolinie Koni

,,Pod Modrzewia": szlak biegnie od Domu Jeźdźca, aż do słynnego Modrzewia, który stoi samotnie na łące pośród otaczających go gęstych bieszczadzkich lasów. Po drodze mijamy stajnię, pastwisko koni oraz hodowlę danieli i jeleni. Następnie możemy podziwiać rozległe łaki i piękne krajobrazy oraz rozkoszować się uczuciem wolności. Trasa ma długość około 3 km w jedną stronę. Idealna na poranny rozruch i zapoznanie się z okolicą. 

 

Szlak osobliwości historycznych i przyrodniczych: szlak wytyczyony przez społeczność miejscowości Łukowe, miejsca, w którym mieści się Dolina Koni. Długość trasy wynosi 10 km i prowadzi przez miejsca związane z osobliwościami historycznymi i przyrodniczymi wsi.

 

Szlak w formie pętli rozpoczyna się w centrum miejscowości, przy hotelu Chutor Kozacki, następnie biegnie w kierunku zabytkowej świątyni w Łukowem. Trasa poprowadzona została w taki sposób, aby dać turystom możliwość podziwiania pomnikowej lipy drobnolistnej „Łukowianka”. Obok kościoła szlak skręca w prawo, aby przez Górę Miłosierdzia dotrzeć na wzgórze Łukanus, gdzie znajduje się obelisk poświęcony pamięci kurierów ZWZ-AK, udzielających pomocy żołnierzom, którzy udawali się na Węgry w latach II wojny światowej. Zarówno z Góry Miłosierdzia, jak i wzgórza Łukanus rozpościera się wspaniała panorama, obejmująca znaczną część terenu gminy Zagórz, a także Beskid Niski i Bieszczady, łącznie z bieszczadzkimi połoninami. Następnie szlak wspina się na górę Bania, skąd prowadzi do dolnej części Łukowego. Stąd, wzdłuż drogi biegnącej przez wieś, wiedzie do pomnikowego dębu „Staruszek” – jednego z najstarszych w Bieszczadach. Końcowy fragment szlaku przekracza potok Tarnawka, na którym znajdują się malownicze progi skalne, i kończy się przy hotelu Chutor Kozacki.

bottom of page